Historie klubu

Historie hokejbalu v Letohradě se začala odvíjet ještě před rokem 1988. To jsme byli jen hlučná parta nadšenců, která se honí s hokejkou za míčkem a hraje různě po Spořilově tu za jedním, tu za druhým domem svá první mistrovství. Dnes už ani nevíme, kdo přišel s oním osudným článkem z deníku Sport (ale víme... že Zdendo Smetano!!...), ve kterém psali o novém mladém sportovním odvětví - o hokejbale.

Díky tomu jsme se dostali na naše historicky první turnaje do Českých Budějovic a do Pardubice pod oficiálním názvem SK HOKEJBAL LETOHRAD. A dalo aby se říci, že jsme byli vůbec jedním z prvních hokejbalových klubů v republice. V roce 1991 byli poprvé pořádány oficielní soutěže, kterých se mohli zúčastnit již jen registrovaní. Proto jsme museli založit oficielní klub - SK Hokejbal Letohrad, který vznikl dne 21.5.1991 zaregistrováním na ministerstvu vnitra a skončil svoji činnost ke dni 30.6.1994. Od tohoto data jsme pod křídly TJ Spartak OEZ Letohrad.

Na již zmíněném prvním mistrovství republiky 1988 v Českých Budějovicích jsme dosáhli svého historicky prvního gólu, historicky prvního vítězství a samozřejmě historicky první, druhé, třetí, ... porážky, často až debaklu. Tedy historicky první gól letohradského hokejbalu vstřelil hokejkou značky Forward z poloviny hřiště náš současný dlouholetý předseda Petr Fiala. Po mocném nápřahu, nehledě přitom na hlavy ostatních, úderem o asfalt vystřelil a míček se po jistých souhrách náhod dostal až za brankovou čáru. A nutno dodat, že tento gól neměl absolutně žádný vliv při pozdější volbě předsedy do našeho výboru. Historicky prvního vítězství jsme dosáhli na mistrovství republiky 1988 s mužstvem z Vyškova poměrem 5:2. A byla to alespoň částečná náplast na naše slavné neúspěchy v Českých Budějovicích.

Bohudík, někdy ale bohužel, že se historie letohradských hokejbalistů dochovala pouze útržkovitě. V těchto dobách jsme sbírali především zkušenosti, i když to bylo víceméně za cenu porážek (často i dost krutých), stálo to za to! Na jednu slavnou porážku ale vzpomenout musíme. Bylo to na turnaji v Pardubicích a výsledku 0:19 (jméno soupeře se nedochovalo) nezabránil ani náš "mohutný" brankář, který měl v pase obvod dobrých 70 cm (to i s brankářskou výzbrojí) a ztělesňoval ve své kleci jen další tyčku. Mužstvu ani gólmanovi se nedala upřít snaha, chyběli zkušenosti, technická vytříbenost, střelecká potence (spíš to byla impotence) a ono proslulé štěstí. To vše, jak pevně doufám, dnes již většina našich hráčů má. Jeden z Pardubických turnajů jsme sehráli dokonce na klasickém hokejovém hřišti u zimního stadionu. Nutno dodat, že má větší rozměry než hřiště hokejbalové. Byl to pro nás tehdy málo trénované jeden z nejtěžších turnajů vůbec, zejména z té fyzické stránky. No a dále samozřejmě následovaly ještě další turnaje, převážně v Pardubicích, další mistrovství republiky v Českých Budějovicích atd...

Jak vidíte, začátky nebyly z těch nejslavnějších, jako ostatně každé první kroky do neznáma a výsledky, i když dnes už nedochované ..., hovořili o všem. Ale vždy tu bylo něco, co nás drželo nad hladinou, co nás přimělo k tomu, aby vzniklo něco takového jako je dnes. Byla to hrstka vítězství, které jsme v té době dosáhli, byly to všechny ty kouzelné cesty na zápasy, na turnaje vlakem, auty, autobusy, čekání na nádražích vlakových i autobusových. Byla to ta perfektní atmosféra těchto cest, které se pomalu staly nejoblíbenější částí všech našich sportovních výprav.

Prostě toto všechno a jistě i mnoho dalšího, nás začalo stmelovat v dobrý kolektiv, v dobrou partu, zaměřenou stejným cílem, partu, která si postupem času začala více a více věřit. A nakonec všem a hlavně sami sobě jsme si dokázali, že na to máme, že tento mladý sport můžeme bez obav hrát, protože se v něm můžeme prosadit. (počátky klubu očima Petra Fialy, zakládajícího člena, dlouholetého předsedy klubu a současného člena Výkonného výboru a hospodáře klubu).

STŘÍPKY Z HISTORIE KLUBU

  • SK Hokejbal Letohrad se poprvé v historii českého hokejbalu prezentoval na Mistrovství republiky v roce 1988, kdy devět hráčů vyrazilo do Českých Budějovic. Tehdejší tým byl ve složení Zdeněk Vychytil, Zdeněk Smetana, Jiří Koloc, Jiří Doležal, Petr Fiala, Petr Moravec, Martin Kacálek, Michal Dvorský a Daniel Kubelka (na fotografii níže). Na první vítězství si Letohrad počkal do roku 1989, kdy vyhráli 5:2 nad Vyškovem. Výhra byla o to pikantnější, že Jiří Koloc byl tehdy na vojně právě ve Vyškově.
  • Jak se Letohrad na Mistrovství republiky dostal? Zdeněk Smetana v deníku Sport našel článek o tom, že se mistrovství koná a stačilo se přihlásit, což se stalo.
  • První oficiální sezona klubu byla ale až 1991/1992, Letohrad se oficiálně stal členem Českomoravského svazu hokejbalu až 21. května 1991. První sezonu odehráli muži v Oblastním přeboru a to v sestavě: Richard Novotný – Jaroslav Duchač, Zdeněk Smetana (C), Roman Swiatek, Petr Fiala, Luboš Bayer, Roman Šafář, Zbyněk Doležal – Jiří Koloc, Martin Vodehnal, Martin Mareš, Kamil Halbrštát, Tomáš Hrdina, Karel Volštát a Zdeněk Vychytil.
  • Postupně se letohradská základna rozšiřovala, postupem času na popud sponzorů vznikl tým žáků a klub začal sbírat úspěchy. Mezi prvními mládežníky v klubu byli například Jan Nožka, Pavel Ptáček, Michal Kovář, Miroslav Haüsler, Michal Černohous a další…
  • Málokdo už ví, že dnešní hokejbalové hřiště v Letohradě bývalo dříve tenisovými kurty. Předtím Letohradští hráli všechny své zápasy ve Svítkově, v Náchodě či na Volárně (u Velkého Oseku), hrálo se turnajově. Vlastní hřiště v Letohradě tehdy hokejbalisté získali od Spartaku, po slibu Petra Fialy a Jiřího Doležala tehdejšímu předsedovi Spartaku Ivanu Chmelíčkovi, že se asfaltovému povrchu nic nestane… :) No ale připevněte mantinely do asfaltu bez děr, že… První staré dřevěné mantinely přivezli hokejbalisté od hokejistů z Dobříkova, pak je vystřídaly žluté mantinely z finské překližky a po nich hokejbalistům sloužily již mantinely plastové. Poslední velká výměna proběhla společně s asfaltováním v roce 2016, asfaltovalo se po dlouhých patnácti letech. A v roce 2018 přibyl plastový povrch.
  • Roku 2002 klub přivítal první mistry světa ve své historii. Juniorským mistrem světa se stal Tomáš Friml, který přivezl zlato ze švýcarského Champéry, mistrem světa do 18ti let byl i David Baier. Tomáš Friml v klubu působí dosud. Druhým letohradským juniorským mistrem světa se roku 2018 stal brankář Michal Novák.
  • Úspěšnou sezonou se stala sezona 2004/2005. V té se v Letohradě hrálo historicky první utkání nejvyšší soutěže mužů, tedy extraligy, kdy práva na nejvyšší soutěž získal od tehdejšího mistra Mladé Boleslavi. Letohrad se v ní drží tedy už osmnáct sezon. Právě v této sezoně fanoušci poprvé slyšeli klubovou hymnu začínající slovy „Do kolen nás nedostanou...“, kterou má klub dodnes, a to díky Danu Kubelkovi. Kromě toho v Letohradě poprvé „cinklo“ zlato, a to po úspěchu starších žáků vedených trenérem Romanem Hrubým a vedoucím Václavem Syrovátkou na Mistrovství České republiky. Dosud největší úspěch klubu ale přišel na podzim 2005. Tehdy se Letohrad probojoval na Europa Cup, který hostil slovenský Martin a svěřenci koučů Stanislava Chládka a Jiřího Mašíka celý evropský šampionát klubových družstev zcela neočekávaně ovládli!
  • Na Europa Cup vyrazili Letohradští i v roce 2006, a to na nejdelší výjezd v historii klubu – až do švýcarského Sierre. Tehdejší výprava ale titul z roku 2005 obhájit nedokázala a skončila šestá.
  • V roce 2006 začala hokejbalistům sloužit nová budova šaten, která nabízela a dodnes představuje jedno z nejlepších zázemí v republice. V budově se nachází šest kabin se sprchami, provozní prostory klubu, prostorná klubovna, krytý balkon a bufet s pestrým výběrem jídla i pití.
  • 26. listopadu 2006 se v Letohradě uskutečnil historický první přímý přenos z hokejbalu v celé republice. Letohrad tehdy hostil Hradec Králové a zápas skončil remízou 2:2.
  • Roku 2008 padly k zemi dvě staré tribuny z železných beden pobitých dřevem a na jejich místě vyrostla tribuna s kapacitou 200 lidí, na protější straně hokejbalistům byly současně postaveny prostorné kryté střídačky. To proto, že město slavilo 700 let první zmínky a hokejbalisté při té příležitosti obdrželi od mezinárodní federace právo uspořádat Europa Cup.
  • Zmíněný Europa Cup se v Letohradě uskutečnil na podzim 2008. Letohrad pod vedením koučů Martina Motyčka a Stanislava Chládka tehdy vybojoval z osmi týmů páté místo, vítězem se stal tým KEB Kladno. Do Letohradu putovalo jedno individuální ocenění, nejlepším útočníkem turnaje byl vyhlášen Roman Ondráček.
  • Velkou zatěžkávací zkoušku areál zažil roku 2009. V sobotu 23. května se tu totiž uskutečnilo nejen semifinále MČR starších žáků (kde Letohrad vyhrál regionální soutěž), ale v podvečer i pátý finálový zápas extraligy mladšího dorostu mezi Letohradem a týmem kladenského KEBu. Do arény tehdy přišlo rekordních 600 lidí. „3:2. Takový je konečný stav finálové série mezi Letohrad a KEBem Kladno. Letohrad tak poprvé v historii obsadil první místo. Stalo se tomu tak pro infarktovém a nervy drásajícím boji, který začal v sobotu chvilku po půl sedmé večerní. Letohradská aréna tak snad poprvé v historii zažila stav, kdy v hledišti byla doslova hlava na hlavě,“ píše se v klubovém archivu. Branky Letohradu tehdy vstřelili Filip Červinka, David Halbrštát a Kryštof Chmelan.
  • Další dva tituly Letohrad získal v sezoně 2010/2011. „B“ tým Letohradu vyhrál II. NhbL – Východ, když porazil Hronov. O týden dřív radost Jelenů propukla v Pardubicích, kde přípravka (tehdejší ročníky 2000, 2001 a mladší) ovládla v konkurenci dvaceti týmů Mistrovství České republiky přípravek. Nejlepším hráčem Letohradu se tehdy stal Filip Faltus a nejužitečnějším hráčem celého turnaje byl vyhlášen Vít Rozlílek.
  • I v dalších letech dosáhli nejmladší hokejbalisté úspěchů. V sezoně 2013/2014 se mistry republiky stali mladší žáci, o dva roky později titul vybojovali starší žáci a v červnu 2017 klub slavil medailový double, když se vicemistry republiky stali starší žáci a zlaté medaile v Kutné Hoře vybojovali mladší dorostenci. Ti svůj titul v sezoně 2017/2018 znovu obhájili!

MODERNÍ KLUB S MODERNÍM AREÁLEM

Počátky hokejbalového klubu Letohradu jsou tedy datovány od roku 1988, klub tedy v roce 2023 oslavil 35. výročí založení. Za tu dobu klub prošel různými soutěžemi, postupně se přihlašovaly další a další kategorie. V současné době má klub ve svých řadách okolo 110 členů, což je v konfrontaci s ostatními kluby v České republice velmi slušná bilance.

Klub si prošel i změnami v názvu, soupeři ho znávali jako TJ Spartak OEZ Letohrad, SK OEZ Testa Letohrad (podle sponzorů), od sezony 2013 – 2014 je SK Hokejbal Letohrad a od stejné sezony má současné dresy s motivem jelena. Hřiště v Letohradu se nachází nedaleko centra města, vedle hokejbalového stadionu a roce 2018 prošlo kompletní rekonstrukcí povrchu i mantinelů.

Extraliga se v Letohradě hraje od roku 2004, v jeho řadách je spoustu hráčů, kteří tu hrají hokejbal od útlého věku a začínali v žákovských kategoriích. Historickým úspěchem týmu byla sezona 2022/2023, kde Jeleni po své spanilé jízdě základní částí extraligy sehráli nesmírně těžká utkání ve čtvrtfinále s Ústím nad Labem a v semifinále s Pardubicemi. Po bitvách hraných na pět zápasů se ve finále postavili tehdy pětinásobnému mistru republiky v extralize - pražskému Kert Parku. Po čtyřech neméně těžkých zápasech pak Jeleni skončili druzí a na krk si tedy v neděli 4. června 2023 nechali pověsit stříbrné medaile. Opomenout nesmíme ani druholigový B tým mužů, který bral v sezoně 2022/2023 taktéž stříbro. 

Letohradští se mohou chlubit úspěšnou mládeží, klub je od roku 2014 Hokejbalovým centrem mládeže, pravidelně se zúčastňuje turnajů Východočeského přeboru přípravek (děti do 11 let) a Východočeského přeboru minipřípravek (děti do 9 let) a hraje i soutěž mladších a starších žáků. Od sezony 2023/2024 se podařilo obnovit kategorii dorostu, v níž v minulých sezonách chyběl dostatek hráčů.

Klub je aktivní i v náborových a propagačních akcích hokejbalu, úzce spolupracuje se základními a mateřskými školami v Letohradě a okolních obcích a se svým programem se účastní tradičních akcí v Letohradě (LetoHrátky, Běháme pro…, atd.)