EXTRALIGOVÍ JELENI JSOU VICEMISTŘI REPUBLIKY

Extraliga – Letohradští hokejbalisté, kteří po devatenácti letech v extralize došli až do jejího finále, jsou stříbrní! Finálová série o víkendu za stavu 0:2 pro Kert Park pokračovala v Letohradě, kde Jeleni v sobotu vybojovali úžasnou čtyřbrankovou výhru, v neděli však na silného soupeře nestačili a po velké bitvě před bezmála pěti sty diváky prohráli a na krk si nechali pověsit velmi cenné stříbrné medaile!

3. finále

SK Hokejbal Letohrad – HC Kert Park Praha 6:2 (1:1, 2:0, 3:1)

Branky: 6:43 Dostál (Hubálek), 24:23 PP Rozlílek (Halbrštát, Faltus), 29:49 Chovanec (Lajčiak, Bogdány), 32:20 Hubálek (Faltus, Cvejn), 33:24 Macháček (Halbrštát), 38:24 Lajčiak (Bogdány) – 13:44 PP Lhota T. (Zvonek, Wróbel), 32:31 Zvonek (Kovárník)

Střely: 44:23, vyloučení: 2:7, přesilovky: 7:2, využití: 1:1, diváků: 468

Historicky první finálové utkání extraligy v Letohradě začalo v sobotu v 16 hodin odpoledne státní hymnou a poté čestným buly, které vhodil radní Pardubického kraje pro majetek, sport, cestovní ruch, informatiku a e-Government Ing. Alexandr Krejčíř. A pak před zraky stovek lidí začala bitva! Letohradští hned v první minutě dostali výhodu přesilovky, v ní se ale prosadit nedokázali, byť si několik šancí vytvořili. V páté minutě znovu hosté faulovali, pak ale ve vlastním oslabení zahrozil hostující Zvonek. V sedmé minutě letohradská aréna vybuchla radostí! To když dělovkou hned po buly otevřel účet utkání Radim Dostál – 1:0. V další minutě se před hostující brankou pokoušeli prosadit Rozlílek s Macháčkem, ale neúspěšně. Kertu se do konce třetiny podařilo srovnat, dvě minuty před koncem fauloval Dostál a přesilovku po dvaceti vteřinách hry využil Tomáš Lhota – 1:1. Ve druhé třetině pokračovala velmi aktivní hra Letohradu, která přinesla své ovoce. V 25. minutě se v přesilovce bleskově zorientoval Vít Rozlílek a po souhře s Halbrštátem a Faltusem strhl vedení na stranu Jelenů – 2:1. V předposlední minutě roztleskal diváky gólman Jelenů Michal Novák, který brilantně zneškodnil nejprve pokus Wróbela a následně i dorážku Danka. A jedenáct vteřin před druhou sirénou zápasu na 3:1 zvýšil ranou hned po buly Pavel Chovanec.

Do třetí třetiny šli Jeleni s odhodláním vedení udržet a navýšit! Ve 33. minutě poslal ukázkovou dělovku do šibenice Návarovy branky Ondřej Hubálek – 4:1, v další minutě kapituloval Novák, když na 4:2 snížil Zvonek, víc už ale soupeři nedovolil. A vzápětí Letohrad opět vedl o tři góly, když na 5:2 zvýšil Michal Macháček. V 39. minutě definitivně potvrdil vítězství Letohradu Vojtěch Bogdány, který tečoval dělovku Lajčiaka a Letohrad ve třetím finálovém utkání vítězí a prodlužuje tak sérii do čtvrtého zápasu.

4. finále

SK Hokejbal Letohrad – HC Kert Park Praha 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 10:18 Bečka (Halbrštát, Macháček) – 2:03 Wróbel (Lhota T.), 5:19 Zvonek (Peschout), 28:47 Danko (Lhota L.), 38:50 Lhota T. (Kruček J.)

Střely: 31:28, vyloučení: 3:7, přesilovky: 4:2, bez využití, diváků: 451

Nedělní zápas začínal úderem pravého poledne opět hymnou České republiky. Jelenům se ale vstup do zápasu úplně nepovedl, byť se nejprve do útoku hnal Macháček, ve třetí minutě Kert otevřel účet zápasu, když se v přečíslení za Novákova záda trefil Wróbel – 0:1. V šesté minutě na 0:2 zvyšoval hostující Zvonek, pak Jeleni dostali výhodu přesilovky, v ní se ale nedokázali prosadit. V jedenácté minutě po vyhraném útočném buly střílel Jan Bečka, který mířil přesně – 1:2.

Ve druhé třetině pokračovala převaha hostů, v 17. minutě se do brejku dostal Jágr, ale Novák se zaskočit nenechal, v 19. minutě nebezpečně pálil Macháček, v další minutě byl za držení hole vyloučen Chovanec, Jeleni však oslabení ubránili. V 29. minutě nejprve Novák zvládl ránu Kručka, po vhazování se ale k míčku dostal Danko, který se radoval ze třetí branky Kertu v zápase. Třetí třetina měla podobný scénář. Mnoho šancí na obou stranách, ale bez gólového zakončení. V 36. minutě Jeleni dostali další výhodu přesilovky, která však zůstala bez využití. V 39. minutě si před domácí branku naběhl Lhota, který nahrávku od Kručka proměnil ve čtvrtý gól Pražanů. Letohradským bylo jasné, že tohle půjde dorovnat jen těžko, přesto bojovali do konce jako lvi, hráli power-play při přesilovce, ani dva hráči navíc jim ale k dalšímu gólu nepomohli. Nakonec prohráli rozdílem tří branek a stali se tak vicemistry České republiky v extralize mužů.

Sestava vicemistrů republiky – týmu SK Hokejbal Letohrad:

Novák Michal (Sterenčák Lukáš) – Adamec Miroslav, Anýž Lukáš, Bečka Jan, Doskočil Peter, Dostál Radim, Heide Petr, Lajčiak Lukáš, Lux Filip, Bogdány Vojtěch, Chovanec Pavel, Cvejn Jakub, Faltus Filip, Halbrštát David ©, Hubálek Ondřej, Kohoutek Lukáš, Levý David, Macenauer Dominik, Macháček Michal, Rozlílek Vít, Šíma Petr, Krejsa Jiří, Faltejsek Lukáš

Realizační tým: Friml Tomáš, Kovář Michal, Červinka Filip

Při závěrečném ceremoniálu si tak z rukou předsedy svazu Martina Komárka, starosty Letohradu a senátora Parlamentu České republiky Petra Fialy a jednatele společnosti Coalsoft, s. r. o. Michala Uhlíře převzali stříbrné medaile a pohár za druhé místo v extraligovém ročníku 2022/2023.